8 PAŹDZIERNIKA 2017 R. – UROCZYSTE WPROWADZENIE RELIKWII BŁ. O. ZBIGNIEWA STRZAŁKOWSKIEGO I BŁ. O. MICHAŁA TOMASZKA
Data dodania: 2017-10-08 21:25:03

8 października 2017 r., podczas sumy o godzinie 12:00 zostały wprowadzone do naszej świątyni relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Proboszcz, Prałat Grzegorz Jędraszek. W koncelebrze wzięli udział również: o. Jarosław Wysoczański – Franciszkanin, ks. dr Jarosław Pater – Rektor WSD w Łodzi, ks. Kamil Pozorski – Salezjanin pochodzący z naszej parafii, a obecnie posługujący we Włoszech, ks. Kazimierz Bartkiewicz – Misjonarz oraz o. Damian Karczmar – Dyrektor Radia Niepokalanów. Przy ołtarzu posługiwał także nasz parafianin, diakon Łukasz Kaczmarek. Podczas sumy czworo dzieci zostało przyjętych przez sakrament chrztu św. do naszej wspólnoty parafialnej.

Homilię wygłosił o. Jarosław Wysoczański. Przybliżył nam postaci współbraci Męczenników, którzy ponieśli śmierć 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru, a zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w tymże kraju. O. Jarosław wskazał na to, iż śmierć Zbigniewa i Michała zaprasza nas, byśmy pogłębiali naszą wierność Chrystusowi, bo każde męczeństwo daje posiew oraz wzrost wiary. Zbigniew i Michał to Błogosławieni, którzy dopiero są poznawani w Kościele, dlatego w sposób szczególny winniśmy ich prosić o wsparcie. Zachęcał też, by do bł. Michała zanosić modlitwy w intencji spraw ludzi młodych, zaś do bł. Zbigniewa zwracać się w intencji osób cierpiących, wypraszając łaskę zdrowia dla tych, którzy są dotknięci krzyżem choroby. Przypomniał również, iż Papież Franciszek w lipcu 2016 r., podczas wizyty w Polsce, odwiedził Bazylikę Franciszkanów w Krakowie, gdzie uczcił relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników i zainaugurował modlitwę o ochronę przed terroryzmem.

Na zakończenie liturgii Ks. Prałat Grzegorz Jędraszek przypomniał, że są to już trzecie relikwie - po św. Maksymilianie Marii Kolbe i św. Janie Pawle II - które będą znajdować się w naszej świątyni.

Po każdej mszy św. można było otrzymać relikwie drugiego stopnia Błogosławionych Misjonarzy oraz inne pamiątki związane z ich życiem.

O. Jarosław Wysoczański zachęcał wszystkich do modlitwy o cud za wstawiennictwem Męczenników z Peru i rychłą ich kanonizację. Zwrócił się też z prośbą o przyjęcie relikwii Michała i Zbigniewa, tym samym obejmując modlitwą codzienność tego świata, błagając jednocześnie o ustanie terroryzmu.

Całość uroczystości była transmitowana przez Radio Niepokalanów.